iCan 2015 Kolejny sukces SKN eSens !!!

wpis w: Konkursy | 0

best_before

Rok 2015 przyniósł nam kolejne sukcesy na konkursie iCan !!! Zespół z naszego koła zdobył 3 nagrodę za projekt BestBefore. W skład zespołu konkursowego wchodzili: Adrian Papiernik, Michał Woyke oraz  Bartosz Nowak.

BestBefore to urządzenie pozwalające na określenie stanu świeżości produktów spożywczych. Głównym zadaniem skonstruowanego urządzenia jest określanie czy przechowywane produkty nadają się jeszcze do spożycia. Analiza stopnia zepsucia żywności ma również umożliwić wyznaczenie terminu jej przydatności do spożycia.

Dzięki zastosowaniu elementów o niewielkich wymiarach, udało się stworzyć produkt o rozmiarach typowych dla pojemników do przechowywania żywności. Ocena stanu świeżości pożywienia odbywa się poprzez pomiar ilości gazów wytworzonych przez produkty spożywcze. Ich produkcja jest nieodłącznym elementem procesów zachodzących podczas rozkładu pożywienia.

W projekcie wykorzystane zostały sorpcyjne czujniki gazów  m.in. amoniaku, metanu, siarkowodoru, dwutlenku węgla, a także etanolu i innych alkoholi. Ponadto mierzona jest temperatura i wilgotność panująca w pojemniku. Urządzenie jest  wyposażone w mikrokontroler z rodziny STM32 oraz moduł Bluetooth -222, umożliwiający komunikację z urządzeniami mobilnymi typu „smartphone”. Za zasilanie urządzenia odpowiada bateria litowo-polimerowa.

Nasze urządzenie ma ogromny potencjał rynkowy. Uświadamia użytkownika o prawdziwym terminie przydatności produktów spożywczych, co pozwola zredukować ilość wyrzucanego jedzenia, zmniejszyć wydatki na zakupy oraz uchronić nas przed zatruciem pokarmowym.

 

 

Konkurs iCan składa się z dwóch etapów, krajowego i międzynarodowego. Etap krajowy organizowany co roku przez PTTS kwalifikuje do etapu światowego najlepsze drużyny i pomysły. Okazało się, że pomysł jaki mieliśmy wraz z kolegami był słuszny i innowacyjny oraz miał szansę rywalizować z najlepszymi. Jury przyznało naszemu projektowi pierwsze miejsce na etapie ogólnopolskim, co dało nam przepustkę do dalszej rywalizacji. Finał konkursu iCan odbywał się przy konferencji Transducers 2015. Transducers to jedna z największych konferencji poświęconych tematyce mikrosystemów na świecie. W tym roku konferencja odbywała się w Anchorage na Alasce.  „Amerykański sen” zakończyliśmy z trzecią nagrodą.

Trancducer 2015

 

Dzięki wyjazdowi na konkurs mieliśmy możliwość zwiedzić Nowy Jork oraz Anchorage. Poniżej fotorelacja z naszego wyjazdu.

 

 

Chcielibyśmy serdecznie podziękować za udzielone wsparcie finansowe oraz merytoryczne: władzom Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych, członkom PTTS, Radzie Kół Naukowych oraz wszystkim innym, którzy przyczynili się do naszego sukcesu.