Kontroler pokojowy w technologii Internetu Rzeczy

wpis w: Projekty | 0

Od teraz cały Twój pokój w zasięgu Twojego smartfona! Studenckie koło naukowe eSens zakończyło realizację projektu pod tytułem „Kontroler pokojowy w technologii Internetu Rzeczy”.

Studenci zaprojektowali i wykonali kontroler pokojowy do zarządzania siecią urządzeń pomiarowo – wykonawczych. Zadaniem kontrolera jest rejestracja parametrów środowiskowych w pomieszczeniu i odpowiednie sterowanie urządzeniami wykonawczymi tak aby osiągnąć nastawy zadane przez użytkownika. Węzły pomiarowe zostały zaprojektowane jako urządzenia mobilne, komunikujące się z wykorzystaniem WiFi, Bluetooth 4.0, fal radiowych o częstotliwości 868MHz a także sieci GSM.

Interakcje między użytkownikiem a kontrolerem pokojowym zapewniona jest przez aplikacje internetową. Aplikacja oparta jest o platformę programistyczną Ruby on Rails. Aplikacja internetowa udostępnia interfejs programistyczny, który pozwala na stworzenie aplikacji klienckich na mobilne systemy operacyjne w tym na system Android. Obie aplikacje pozwalają na monitorowanie pracy poszczególnych węzłów pomiarowych łączących się z kontrolerem.